Popis součástí ventilační turbínyLOMANCO®

KOMPLETNÍ TURBÍNA OBSAHUJE: rotační hlavici + stavitelný kloub + plochou základnu

1. Rotační hlavice

Je to hlavní funkční prvek celé ventilační turbíny LOMANCO®. Stabilní konstrukce je složena ze zpevněných speciálně tvarovaných lopatek a dvou speciálních ložisek.

Význam: Hlavice vytváří podtlak, trvale odsává vzduch z prostoru pod ní.

2. Speciálně tvarované lopatky

Jsou tu, aby zajistily potřebný výkon ventilační turbíny LOMANCO® a to díky speciálně vyvinutému aerodynamickému tvaru. Lopatky vytváří nejúčinnější opěrnou plochu pro vanoucí vítr a díky nim má turbína velký kroutící moment. Lopatky díky tomu zajistí nejefektivnější přenos síly větru na rotační část turbíny. Jednotlivé lopatky jsou natočeny tak, aby vyvinuly rotací hlavice ventilační turbíny LOMANCO® maximální podtlak. Lopatky mají po svém vnějším okraji vylisované drážky (prolisy), které zvětší opěrné plochy a současně zajistí odvádění vody mimo tělo turbíny.

3. Ložiska

I ventilační turbína LOMANCO® má srdce a tím jsou ložiska. A turbína obsahuje ložiska rovnou dvě. Aby turbína zajistila nejvyšší výkon, je nutné, aby obě ložiska umožnila volnou rotaci hlavice s minimálním třením. Ložisko je nejcennějším prvkem celé turbíny.

 

Ložisko obsahuje

  • Lisované a plně opracované dráhy – nejsou pouze lisované, ale navíc soustředěné s přesností 0,0015 pro dokonalé snížení zátěže a zcela tichý chod.
  • Patentovaný DuPont Delrin vnitřní a vnější prstence ložisek – používají se kuličková ložiska z nejtrvanlivějšího a nejhladšího polymeru (spec. teflonu) vyráběné firmou DuPont.
  • Speciální samomazací konstrukce Turcite je ultrazvukově svařovaná a utěsněná ložiskovými víčky systémem Unique Turcon, který trvale udržuje mazivo uvnitř a špínu a kapalinu venku.
  • Ultrazvukově svařovaná a utěsněná ložisková víčka.
  • Kuličky jsou vyrobeny z nerezové oceli (jakost 100, série 302) pro snížení změn a odolnosti vůči vlhkosti.

Pro ložiska ventilační turbíny LOMANCO® je použito teflonové pouzdro, které dokonale odolává vysokým rozdílům teplot v létě i v zimě. Žádné jiné ložisko nedokáže tak dlouhodobě odolávat teplotnímu i mechanickému zatížení.

Význam: Ložiska jsou zcela uzavřena a díky tomu není potřeba naprosto žádná údržba po celou dobu jejich životnosti. Ložiska jsou současně teflonovým pouzdrem odhlučněna, což je opět v kategorii turbín raritou.

 

Společnost LOMANCO® vlastní na tato jedinečná ložiska patent a je jediným výrobcem turbín na světě, který má právo tato ložiska na svém produktu používat (pod výrobním označením LOMANCO® WhirlybirdTM).

Firma Lomanco® díky zkušenostem prokazuje v mnoha dlouhodobých odborných studiích provedených na nejvýznamnějších univerzitách, že její ložiska jsou svojí trvanlivostí nepřekonatelná. 

4. Nosná konstrukce turbíny

Tvoří ji profilovaná ramena statoru, která zajišťují vysokou odolnost celé ventilační turbíny LOMANCO® i při extrémně vysokém a nárazovém větru o rychlostech přes 200 km/hod.

Význam: Je velmi důležité, aby tato konstrukce byla celá tvořena z jednoho materiálu (profilovaná Al konstrukce), protože jen tak se zajistí vyvážená funkce při velkém zatížení a nedojde k jejímu poškození z důvodu nekompatibility materiálů. Navíc hliníková konstrukce oproti ocelové či plastové výrezně nestárne a časem nekoroduje a nekřehne.

5. Stavitelný kloub

Úhlově  stavitelný kloub ventilačních turbín LOMANCO® (od 0° do 45°) plní významnou úlohu při montáži turbíny do šikmé střechy. Tím, že se kloub může nastavit přesně na potřebný úhel (spád střechy), zajišťuje, aby rotační hlavice byla vždy vodorovné poloze.

Význam: Voodorovným usazením turbíny se rovnoměrné zatíží obě ložiska a diky tomu mhou mít životnost i po několik desetiletí.

6. Osmihranná základna

Je prvek vhodný pro usazení ventilačních turbín LOMANCO® do rovných (neprofilovaných) krytin, nejlépe tam, kde je použito šindele nebo fólie. Osmihranná základna je standarně obsahem krabice s ventilačními turbínami LOMANCO® BIB 12/14 a BEB 14.  K dodání jsou i základny typizované na všechny běžné profily krytin i jejich materiálové složení.

Význam: Základna je vždy dodána tak, aby maximálně usnadnila montáž  ventilační turbíny LOMANCO® a současně zajistila dokonalé napojení na krytinu po desítky let.