Lomanco® ENERGOLOMANCO® hybridní ventilační turbíny

ENERGONový systém odvětrání, který nese název Lomanco® ENERGO, Lomanco® ENERGO EVL a Lomanco® ENERGO EKO si ponechává původní funkci systému Lomanco®, to je odvětrávání střech, střešní plášťů, půdních prostor a interiérů, přičemž nově dokáže garantovat minimální výkon, který je požadovaný uživatelem. Systém odvětrání nyní již není závislý pouze na jednom zdroji energie sloužící k odvětrání, větrné energii, ale může být poháněn i elektrickou energií nebo dokoncem slunečním zářením.

Lomanco® ENERGO a Lomanco® ENERGO EKO se skládá z ventilační turbíny Lomanco® BIB14 doplněná o řídící jednotku a motor s převodovkou, který zajistí potřebné otačky turbíny v době nepříznivých povětrnostních podmínek. Pomocný motor má ochranu proti přetížení a pozvolný náběh, tudíž nedochází k jeho poškození častým spínáním. Lomanco® ENERGO EKO je navíc doplněno o fotovoltaický panel a akumulátor. Systém Lomanco® ENERGO EKO tedy může fungovat zcela jako ostrovní systém nebo může turbínu roztáčet dle potřeby větrnná energie, sluneční záření nebo napajení z elektrické sítě.

Lomanco® ENERGO EVL se skládá z ventilační turbíny Lomanco® BEB14 (turbíny se zvýšenou odolností a nejvyššího výkonu) doplněná o řídící jednotku a pomocný ventilátor, který dokáže pomáhat s rotací turbíny v době nepříznivých povětrnostních podmínek. Lomanco® ENERGO EVL se nabízí s ventilátory EVL 1400, 3410 a 3135-3F.

Co se stane v případě nedostatku větrné energie?

V případě nedostatku větrné energie pro pohon turbíny řídící jednotka systému Lomanco® ENERGO EVL, Lomanco® ENERGO nebo Lomanco® ENERGO EKO vyhodnotí pokles síly větrné energie a pro pohon turbíny zvolí eletrický motor.

Systém bude v tomto případě pohánět:

  • Lomanco® ENERGO a Lomanco® ENERGO EVL v tomto přípdě bude pohánět elektrická energie ze sítě.
  • Lomanco® ENERGO EKO může v tomto případě dokonce pracovat jako tzv. ostrovní systém, tedy nezávisle na vnějším dodavateli elektrické energie (ze sítě). Systém Lomanco® ENERGO EKO je totiž spojený se záložní bateriií, kterou napájí fotovoltaický panel.  V případě bezvětří bude motor prostřednictvím baterie napájet fotovoltaický panel. Naopak, v případě dostatečné síly větrné energiie bude fotovoltaický panel baterii dobíjet.   

Systém je velice variabilní, lze jej sestavit přesně tak, aby splňoval vaše představy.

  • Pokud si budete přát regulaci výkonu, lze pomocí variabilní převodovky zaručit přesné minimální otáčky systému, pod které nesmí rotace turbíny klesnout.
  • Přejete-li si odvětrávat v závislosti na teplotě, instalujte teplotní čidlo, které pohlídá, aby se v prostoru pohybovala teplota přesně tak, jak vyžadujete.
  • Přejete-li si odvětrávat v závislosti na vlhkosti, instalujte vlhkostní čidlo, které vám zajistí vlhkost odvětrávaného prostoru přesně tak, jak požadujete.
  • Přejete si hlídat minimální výkon turbíny? Pak instalujte čidlo otáček, které bude garantovat přesně nastavený minimální výkon hlavice a to i tehdy pokud nebudou vhodné povětrnostní podmínky.
  • Přejete si, aby šlo systém instalovat kdekoliv, aniž by byl vázaný na přípojce k elektrické síti? Pak použijte Lomanco® ENERGO EKO s fotovoltaickým panelem, který Vám přinese nezávislost. K turbíně nebude muset být veden elektrický kabel, tudíž budete moci instalovat turbínu kdekoliv, i tam, kde není elektrická přípojka.
  • Přejete si odvětrávat bez nákladů. Pak použijte nový systém Lomanco® ENERGO EKO. Budete odvětrávat s garantovaným výkonem, přičemž nebudete platit za elektrickou energii. 

Pohonné ústrojí systému Lomanco® ENERGO a Lomanco® ENERGO EKO je osazeno jednosměrným ložiskem (volnoběžnou spojkou), které zabezpečí, aby se v případě silného větru motor a převodovka nijak nepoškodila.

Aby systém Lomanco® ENERGO EKO zůstal nezávislý, tak se k napájení 15W motoru se používá fotovoltaický panel nové generace. Tento fotovoltaický panel zajistí kvalitní dobíjení rezervního akumulátoru a následně celého systému. Fotovoltaický panel je kompaktních rozměrů, tudíž nebude na střeše nebo na jákemkoliv jiném místě překážet. Akumulátor použitý v systému Lomanco® ENERGO EKO má vysokou kapacitu a výdrž. Další výhodou je extrémní odolnost proti teplotním výkyvům.  

 

Název/Obj. číslo

Parametry ventilátoru

ENERGO + BIB 14/1,48

Napětí 12V, maximální spotřeba 19W, běžná spotřeba 4W, maximální výkon hlavice 1156m³/h, maximální podtlak 54Pa

ENERGO EKO + BIB 14/1,49

Napětí 12V, maximální spotřeba 19W, běžná spotřeba 4W, maximální výkon hlavice 1156m³/h, maximální podtlak 54Pa

ENERGO EVL 1400 + BEB 14/1,30

Napětí 230V, 50/60Hz, příkon 35W, 1400m³/h

EVL 3410

ENERGO EVL 3410 + BEB 14/1,35

Napětí 230V, 50/60Hz, příkon 35W, 3410m³/h

ENERGO EVL 3135-3F + BEB 14/100,38 Napětí 400V, 50/60Hz
ENERGO SET 2xTEB14 + R14 + EVL 1400 + Z14/100,57 Napětí 230V, 50/60Hz, příkon 35W, 1400m³/h
ENERGO SET 2xTEB14 + R14 + EVL 3410 + Z14/100,58 Napětí 230V, 50/60Hz, příkon 35W, 3410m³/h
ENERGO SET 2xTEB14 + R14 + EVL 3135-3F + Z14/100,53 Napětí 400V, 50/60Hz